Strona przedstawiająca życie parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Można tu znaleźć zdjęcia z wydarzeń, ogłoszenia parafialne, intencje mszalne oraz wiele innych ciekawych rzeczy o parafii i kościele.
Parafia Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie

Bielanki

opiekun:

Bielanki (służba liturgiczna dziewcząt), to inna (potoczna) nazwa Dziewczęcej Służby Maryjnej – wspólnota skupiająca dziewczynki od wieku przedszkolnego, choć przeznaczona głównie dla dziewcząt ze szkoły podstawowej lub starszych.

Bielanką może zostać każda dziewczynka – wystarczą tylko dobre chęci.

Formacja

Formacja bielanek polega na uczestnictwie w cotygodniowych spotkaniach, na których najważniejszymi elementami są modlitwa i odkrywanie treści Ewangelii przez zabawę i pracę w grupach. We wspólnocie bielanek posługa dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj od okresu kandydatury. Kandydatką zostaje się automatycznie lub dopiero po specjalnym błogosławieństwie na uroczystej Mszy Świętej. Kandydatki, które przystąpiły już do pierwszej Komunii świętej oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na bielanki. Odbywa się ona podczas Mszy Świętej, podczas której kandydatka składa specjalną przysięgę i otrzymuje strój bielanki (najczęściej pelerynkę lub albę i pelerynkę). W większości parafii wyróżnia się również stopnie wśród wypromowanych bielanek (według wieku dziewczynki i jej stażu we wspólnocie). Widocznym znakiem tej hierarchii są różne kolory pelerynek.

Funkcje

Bielanki spełniają w parafii różne funkcje. Ubogacają niedzielne Msze Święte dla dzieci, czytając czytania, śpiewając psalm i uczestnicząc w procesji z darami ołtarza. Biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach, między innymi sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, niosąc poduszki i feretrony. Poza tym ich rolą jest pomaganie w kościele parafialnym, n.p. pomagają przy przygotowywaniu dekoracji w kościele. W życiu codziennym bielanki próbują gorliwie się modlić i pomagać innym.

Cechy charakterystyczne

W kościele bielankę można rozpoznać przede wszystkim po specjalnym stroju. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki, alby lub alby i pelerynki. Często mają też na szyi, w widocznym miejscu, medalion z wizerunkiem Matki Bożej. W niektórych parafiach, tam, gdzie nie ma ministrantów, bielanki przejmują ich rolę.

Patronami Bielanek są:
Najświętsza Maryja Panna oraz św. Maria Goretti

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: