Strona przedstawiająca życie parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Można tu znaleźć zdjęcia z wydarzeń, ogłoszenia parafialne, intencje mszalne oraz wiele innych ciekawych rzeczy o parafii i kościele.
Pielgrzymka na Sycylię

Pielgrzymka na Sycylię

Termin wyjazdu: 28.04-03.05.2024

Cena wyjazdu: 4450 PLN

Cena obejmuje:

 • Przelot samolotem Berlin – Katania – Berlin,
 • Transfer na lotnisko do Berlina
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem wyposażonym w wc, barek, dvd, 
 • zakwaterowanie w hotelu *** – pokoje 2,3 osobowe,
 • śniadania od 2-go do 6-go dnia oraz obiadokolacje od 1-go do 5-go dnia,
 • opiekę pilota i kapłana,
 • składkę na TFG i TFZ, ubezpieczenie Kosztów Leczenia, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, Chorób Przewlekłych oraz Bagażu Podróżnego.

Cena nie obejmuje:

 • opłat związanych z realizacją programu, lokalnych przewodników oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 140€/os.) – płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
 • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 900 PLN/os. za cały wyjazd,
 • napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych, opłaty za mini barek

Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1500 PLN; pozostałą kwotę należy wpłacić najpóźniej do 31 dni przed wyjazdem.

UWAGA!

 • wymagany dokument na wyjazd to paszport lub dowód osobisty. Dokument tożsamości musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki,
 • msze będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
 • uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć od kosztów rezygnacji  z wyjazdu – chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić i opłacić przed podpisaniem umowy (koszt PLN/os.),
 • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
 • bagaż rejestrowany 20kg, bagaż podręczny 40cm x 25 cm x 20 cm
 • ilość uczestników jest ograniczona,
 • godziny odlotów mogą ulec zmianie,
 • ceny wstępów mogą ulec zmianie.

Dzień 1 (27.04) 22.30:
Zbiórka uczestników wyjazdu w Pleszewie i następnie transfer na lotnisko do Berlina, skąd nastąpi przelot do Katanii (wylot 06:00). Po lądowaniu (ok.08:40) i odebraniu bagaży przejazd do Palermo. W mieście zobaczymy między innymi Katedrę, Pałac Normanów, a także słynne Katakumby Kapucynów, w których można zobaczyć blisko 8000 mumii chowanych tutaj począwszy od XVI w. W Palermo jest także przewidziany czas wolny. Tego dnia mamy również zaplanowane nawiedzenie Monreale, gdzie króluje romańska katedra (najpiękniejszy normańsko-sycylijski kościół we Włoszech) ufundowana w 1174 przez Wilhelma II Sycylijskiego. Katedra to wspaniałe dzieło sztuki, w środku jest ozdobiona tysiącami metrów kwadratowych mozaik ze scenami z Pisma Świętego – przykład Biblii dla ubogich. Przejazd na nocleg w okolice Brolo.

Dzień 2:
Rano przejazd do Agrigento – będziemy zwiedzać Dolinę Świątyń – jeden z najważniejszych zabytków na całej Sycylii. Strefa archeologiczna liczy ponad 1800 ha i należy do jednych z największych na świecie. Większość zabytków pochodzi z okresu największego rozkwitu miasta (V wiek p.n.e.) kiedy wyspa była skolonizowana przez Greków. Następnie udamy się na Schody Tureckie – wapienny klif sięgający nawet 90m charakteryzujący się wyżłobionymi przez wiatr i wodę stopniami. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 3:
Wyjazd na Wyspy Liparyjskie. Autokarem udamy się do miejscowości Milazzo, gdzie wsiądziemy na statek i wypłyniemy na całodniowy rejs. Na Wyspy Liparyjskie (dawniej Eolskie) składa się 17 wysp, które położone są w pobliżu północnego wybrzeża Sycylii. Wyspy te są słabo zaludnione, lecz co roku odwiedzają je licznie turyści. Po zakończeniu rejsu powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 4:
Tego dnia udamy się  do Sanktuarium w Tindari. Otaczana kultem jest tutaj figurka Czarnej Madonny, której historia owiana jest licznymi legendami. Najprawdopodobniej jeden ze statków płynących do Konstantynopola osiadł na mieliźnie w pobliżu Tindari i na pamiątkę tego wydarzenia postanowiono wybudować Sanktuarium, w którym umieszczono figurkę Maryi, która była przewożona na tym statku. Tego dnia zaplanowany mamy wyjazd na największy czynny wulkan Europy – Etnę (wjazd na wysokość około 1900 m. n.p.m.  autokarem, skąd istnieje możliwość za dodatkową opłatą (około 78€) wjazdu kolejką linową i następnie autobusikami górskimi w okolice krateru na wysokość około 3000 m. n.p.m. Tego dnia odwiedzimy także przepiękną Taorminę, nazywaną często perłą Sycylii. W Taorminie przewidziany jest czas wolny –  każdy będzie miał okazję przespacerować się od Bramy Messyńskiej do Bramy Katańskiej, pomiędzy którymi znajduje się główny deptak w mieście. Przejazd do hotelu w okolicy Taorminy.

Dzień 5:
Po śniadaniu udamy się na dalsze poznawanie wyspy. Tego dnia zwiedzimy największe sanktuarium na terenie Sycylii. Syrakuzy – niegdyś jedno z potężniejszych miast w Europie, założone przez Greków w VIII w. p.n.e. W mieście tym odwiedzimy Teatr Grecki z V w. p.n.e., oryginalne ogrody wśród skał dawnych kamieniołomów wraz z pobliską grotą, którą malarz Caravaggio nazwał Uchem Dionizosa – niespotykane efekty akustyczne. Syrakuzy to miasto,  gdzie historia z czasów greckich, w tym czasów Archimedesa, przeplata się z historią Łez Matki Bożej – Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej jest jednym z większych sanktuariów w Europie, nawiedza je rocznie około 3 miliony pielgrzymów. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 6:
Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Katanii – drugiego największego miasta na Sycylii i jednego z większych na terenie Włoch. Miasto od setek lat rozwija się w cieniu Etny – jej erupcje wielokrotnie niszczyło miasto, które jednak nigdy się nie poddawało i zawsze się odbudowywało. Zwiedzanie rozpoczniemy przy Katedrze św. Agaty, by potem zagłębić się w uliczki i poznać uroki miasta. Po zakończeniu zwiedzania przejazd na lotnisko. Wylot planowany jest na godzinę 19:25. Po lądowaniu w Berlinie (około 22:10) przejazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie pielgrzymki.

Kontakt ks. Damian Janicki
tel. 501 349 603

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: