Strona przedstawiająca życie parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Można tu znaleźć zdjęcia z wydarzeń, ogłoszenia parafialne, intencje mszalne oraz wiele innych ciekawych rzeczy o parafii i kościele.
Wprowadzenie relikwii bł. Alberta Marvellego

Wprowadzenie relikwii bł. Alberta Marvellego

W niedzielę 24 listopada 2019 r. w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w kościele Najświętszego Zbawiciela, podczas uroczystej Mszy św. odbyło się wprowadzenie relikwii bł. Alberta Marvellego. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Edward Janiak, a koncelebrowali ją: Dziekan Dekanatu pleszewskiego, ks. kan. Rafał Mielcarek oraz proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela, ks. kan. Henryk Lemke. Homilię wygłosił Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, ks. kan. dr Sławomir Kęszka. Na koniec Mszy do grona członków Akcji Katolickiej przyjęto pięć osób, którym legitymacje wręczał ks. biskup. Po oficjalnych uroczystościach, zaproszeni goście udali się na poczęstunek.

Albert Marvelli urodził się 21 marca 1918 r. w Ferrarze we Włoszech. W 1930 r. przeniósł się wraz z rodziną do Rimini, gdzie uczęszczał do Salezjańskiego Oratorium. W 1936 roku został prezesem Akcji Katolickiej. W czasie II wojny światowej ratował ludzi przed deportacją do obozów koncentracyjnych. W 1941 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych, potem rozpoczął służbę wojskową. Zapisał się do Stowarzyszenia Robotniczego w Rzymie. Po wojnie pomagał odbudowywać miasto, jeździł rowerem po okolicznych wioskach i udzielał pomocy najbardziej potrzebującym. 5 października 1946 r., gdy jechał na wiec wyborczy, został potrącony przed wojskową ciężarówkę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Pogrzeb odbył się trzy dni później na cmentarzu w Rimini. Na nagrobnej płycie umieszczono napis: „Albert Marvelli, robotnik Chrystusa”. Został beatyfikowany w Loreto, 5 września 2004 roku, przez papieża św. Jana Pawła II.

Więcej o bł. Albercie Marvellim można przeczytać m.in. na stronie: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-05c.php3
Została także wydana książka pt. „Albert Marvelli. Pełnia życia„, autorstwa Marka Pawła Tomaszewskiego.

Autor zdjęć: Bartłomiej Rodak

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: